Krajem rujna u Biogradu na Moru predstavljena su inovativna robotska rješenja za očuvanje Jadrana, razvijena u okviru projekta InnovaMare.
InnovaMare je hrvatsko-talijanski projekt za zaštitu Jadrana. Zamišljen je kao inovacijski ekosustav na području podvodne robotike i senzorike za nadzor onečišćenja u Jadranskom moru. Projektom će se uspostaviti platforma za razmjenu znanstvenih istraživanja te će se omogućiti suradnja na tehnološkim inovacijama u svrhu održivosti Jadrana.
U Biogradu na Moru predstavljena su robotska i senzorska rješenja za kontrolu i nadzor onečišćenja Jadrana koja su se razvila u okviru projekta;
- Korkyra- modularni autonomni katamaran koji nadzire mreže i kaveze u ribogojilištima. Robotski sustav pregledava mreže te utvrđuje ima li oštećenja. Također, nadzire morsko dno ispod kaveza prateći razinu sedimentiranih ostataka hrane za ribe kako bi se moglo pravovremeno reagirati na cvjetanje algi.
- SWAMP- modularni katamaran koji može uploviti u svega nekoliko centimetara duboku vodu te pratiti okolišne parametre u plitkim vodama karakterističnima za močvarna područja. U okviru projekta, razvijena su dva prototipa robota.
Uz robote, predstavljen je i sustav pametnih bova koje će pratiti kvalitetu mora. Sustav pametnih bova pomoću ugrađenih senzora prikuplja, obrađuje i pohranjuje mjerenja različitih pokazatelja iz okoliša. Bove akustičnom komunikacijom koriste i senzorske jedinice postavljene na morskom dnu (npr. za otkrivanje ulja i nafte, mjerenje zamućenosti vode, koncentracije klorofila, zelenih algi i organskih tvari otopljenih u vodi). Autonomni sustavi omogućuju prikupljanje velikog broja podataka temeljem kojih se definiraju daljnje aktivnosti.
Otpad je sve veći problem koji se mora rješavati
Projektom su identificirani glavni problemi i opasnosti na koje se želi djelovati; izumiranje više od 60 vrsta riba uslijed prekomjernog ribarenja te propadanje morskog ekosustava zbog otpada. O ovoj temi je važno pričati jer otpad predstavlja sve veći problem, a više od pola čini jednokratna plastika. Naime, čak 75% proizvedene plastike na svijetu završi kao otpad. Najveći problem je mikroplastika koju je moguće pronaći u morima, oceanima, rijekama i jezerima.
Cilj projekta InnovaMare je uspostaviti međunarodni sustav u sklopu kojega bi se konstantno razvijala i implementirala inovativna rješenja koja bi riješila prethodno navedene probleme. Rješenja uključuju osnivanje digitalnog inovacijskog huba za razvijanje prototipova podvodnih robota i senzora te razvoj interaktivne web platforme. Planirano je i uspostavljanje „živog laboratorija“ u Jadranskom moru gdje će na razvoju inovacija surađivati istraživači i znanstvenici.
Projekt je orijentiran prema svim dionicima koji su uključeni u temu održivosti Jadranskog mora; poduzetnicima, studentima, građanima, sveučilištima, nevladinim udrugama, itd.
Projekt je vrijedan 5,5 milijuna eura, a konzorcij čine 14 partnera iz Hrvatske i Italije. Nositelj projekta je Hrvatska gospodarska komora.
Više informacija o InnovaMare projektu dostupno je na web stranici HGK i projekta.