Pametna sela su zajednice u ruralnim i otočnim područjima koje koriste inovativna rješenja kako bi maksimalno razvile vlastite snage i iskoristile mogućnosti svog razvoja. U kontekstu „zajednica“, pametna sela su prije svega fokusirana na općine, kao osnovne teritorijalne jedinice za organizaciju lokalne samouprave.
U pametnim selima tradicionalne i nove usluge unaprjeđuju se digitalnim i telekomunikacijskim tehnologijama, inovacijama i boljom uporabom znanja u korist lokalnog stanovništva i gospodarstva. Koncept pametnog sela ne znači nužno primjenu digitalnih alata, no upravo njihovo korištenje predstavlja polugu koja će sredinama pomoći da postanu pametne u pravom smislu te riječi, zatim agilnije te da u konačnici bolje iskoriste svoje resurse i poboljšaju atraktivnost i kvalitetu života na ruralnim područjima. Dakle, korištenje digitalnih tehnologija nije preduvjet za kreiranje pametne sredine, no uvelike ju olakšava i čini potpuni smisao tog termina.
Zašto pametna sela?
Vremenom su mnoga ruralna područja doživjela raseljavanje stanovništva (mahom mladih) te smanjenje opsega dostupnih usluga. Mijenjanje demografske strukture, utjecaj klimatskih promjena, promjena načina života i dostupnih alata za njegovo unaprjeđenje mogu potaknuti lokalne zajednice na inovativan razvoj. Jedna od ključnih karakteristika pametnih sela je otkrivanje i primjena novih tehnologija za rješavanje lokalnih problema, odnosno korištenja najvećih snaga određenog područja za njegov daljnji razvoj. Rješavanje problema ili korištenje najvećeg potencijala primjenom modernih tehnologija unaprjeđuje atraktivnost ruralnog područja.
Pametna sela više nisu nepoznat pojam. Bila su to 2017. godine kada su krenuli prvi primjeri na razini Europe. U posljednjih nekoliko godina u Europi je realizirano dovoljno primjera iz kojih se može puno naučiti i inspirirati za primjenu takvog koncepta u Hrvatskoj.