Na 2. Danima poljoprivrede, ribarstva i šumarstva koji su se u organizaciji Ministarstva poljoprivrede održali 15. i 16. listopada 2021., predstavljena je platforma eSavjetnik.
Platforma eSavjetnik služi za informiranje i savjetovanje poljoprivrednika, a dostupna je putem web i mobilne aplikacije. Platforma bi poljoprivrednicima trebala biti središnje mjesto za pristup ključnim informacijama važnima za ispunjavanje administrativnih obaveza i pomoći im pri razvoju poljoprivredne proizvodnje. Ministarstvu poljoprivrede sustav eSavjetnik će omogućiti jednostavniju i bržu komunikaciju s poljoprivrednim proizvođačima te kvalitetniju analizu podataka.
Na platformi eSavjetnik objedinjeni su i dostupni podaci iz više sustava, kao što su Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, PhytoView-sustava za praćenje bolesti, štetnika i faza rasta razvoja biljaka, evidencije edukacija i rada službenika Ministarstva poljoprivrede, baze podataka Agroklimatskih stanica te podaci DHMZ-a.
Poljoprivrednici će tako putem eSavjetnika moći pronaći stručne savjete i vijesti iz područja poljoprivredne proizvodnje, detaljne informacije i najave o vremenskim prilikama, informacije o registriranim i odobrenim sredstvima za zaštitu bilja, kao i lokacije za zbrinjavanje ambalažnog otpada. Poljoprivrednici će također moći preuzeti sve obvezne evidencije za IAKS mjere, pronaći najbližeg dostupnog savjetnika Ministarstva poljoprivrede stručnog za traženi sektor proizvodnje. Obveznicima mjera Programa ruralnog razvoja bit će omogućeno praćenje njihovih obveznih edukacija te prijavu na iste.
Nastavak digitalizacije poljoprivrede
Sustav eSavjetnik nastavak je procesa digitalizacije javnih usluga u poljoprivredi koja je započela uvođenjem e-poljoprivredne iskaznice (ePI) koja poljoprivrednicima omogućuje poslovanje bez papira te uštedu vremena i radnih sati. E-poljoprivredna iskaznica omogućuje identifikaciju poljoprivrednika, digitalni potpis i podnošenje zahtjeva za potporu u AGRONET-u. Iskaznica mijenja sve postojeće kartice koje su poljoprivrednici koristili – tzv. zelenu poljoprivrednu karticu, karticu plavog dizela i karticu za korištenje sredstava za zaštitu bilja. Prema evidenciji Ministarstva poljoprivrede, do sada je elektronsku poljoprivrednu karticu zatražilo gotovo 56 tisuća hrvatskih poljoprivrednika, a u prvoj godini je njih 7 tisuća jedinstveni zahtjev za potpore prvi put podnijelo uz digitalni potpis.
Na konferenciji je najavljeno da će se proces digitalizacije nastaviti i u narednom razdoblju za koji je i iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti predviđeno 77 milijuna kuna. U okviru navedenog provest će se digitalna transformacija poljoprivrede uspostavom sustava sljedivosti poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i sustava pametne poljoprivrede te digitalnih javnih usluga.